• Mary Ann

THE FIFTH ANNUAL PILGRIMAGE MUSIC & CULTURAL FESTIVAL PERFORMANCE SCHEDULE NOW AVAILABLE

The Festival is Scheduled Sept. 21-22 in Historic Franklin, Tennessee Foo Fighters, Keith Urban and The Killers Headline the All-Star Lineup




With 30 days left in the countdown to the fifth annual Pilgrimage Music & Cultural Festival, the artist schedule is now announced for the jam-packed weekend of entertainment, which will take place Sept. 21-22 at The Park at Harlinsdale in historic downtown Franklin. Festival-goers are encouraged to download thePilgrimage Music & Cultural Festival app to create their own schedule.

The 2019 schedule boasts two days of music, art and culture set against the natural amphitheater’s picturesque backdrop with performances by Foo Fighters, The Killers, Keith Urban, Leon Bridges, Nathaniel Rateliff & The Night Sweats, The Head and the Heart, +LIVE+, Jenny Lewis, Lauren Daigle, Phosphorescent, Edie Brickell & New Bohemians, Better Than Ezra, Lukas Nelson & Promise of the Real, Rayland Baxter, Justin Townes Earle, The War And Treaty, The Wild Reeds, Preservation Hall Jazz Band, Adia Victoria, Molly Tuttle, Karl Denson’s Tiny Universe, Caroline Rose, Devon Gilfillian, Lucie Silvas, Stephen Kellogg, The Dip, Cedric Burnside, Songhoy Blues, Kacy & Clayton, The Watson Twins, J.P. Harris, Chloe Gendrow, Anna Rose, Vincent Neil Emerson, Mando Saenz, Anna Shoemaker and many more. 

The artists scheduled will perform across the festival’s six stages, including ASCAP Shady Grove, Midnight Sun, Gold Record Road, Solo Cup Harpeth River, Vanderbilt Health Lil’ Pilgrims Family Stage and Mare Barn Theatre and the Americana Music Triangle Experience Stage.

Add these performances to the wide range of attractions taking place at the festival, such as the Lil’ Pilgrams stage, the Makers Village with handcrafted wares and fare, the Farm-to-Turntable Food Truck Park and the Craft Beer Hall, and there is no doubt that this is a weekend you won’t want to miss.

The schedule of performances for the fifth annual Pilgrimage Music & Cultural Festival is listed below; however, please note that schedules for each stage is subject to change.


SATURDAY, SEPT. 21

Midnight Sun Stage 11:55 a.m. - 12:50 p.m. - Karl Denson's Tiny  Universe 1:20 p.m. - 2:20 p.m. - Butch Walker 2:50 p.m. - 3:50 p.m. - Lauren Daigle 4:20 p.m. - 5:35 p.m. - Leon Bridges 6:30 p.m. - 8:30 p.m. - The Killers

Gold Record Road 11:15 a.m. - 12:00 p.m. - The Wild Reeds 12:30 p.m. - 1:20 p.m. - The War and Treaty 1:50 p.m. - 2:45 p.m. - Phosphorescent 3:15 p.m. - 4:30 p.m. - The Head and the Heart 5:00 p.m. - 6:30 p.m. - Keith Urban

Solo Cup Harpeth River 10:30 a.m. - 11:10 a.m. - Conner Smith 11:40 a.m. - 12:25 p.m. - The Watson Twins 12:55 p.m. - 1:45 p.m. - Lucie Silvas 2:15 p.m. - 3:10 p.m. - Songhoy Blues 3:45 p.m. - 4:45 p.m. - Caroline Rose 5:15 p.m. - 6:30 p.m. - Edie Brickell & New Bohemians

ASCAP Shady Grove 10:15 a.m. - 11:00 a.m. - Bre Kennedy 11:30 a.m. - 12:15 p.m. - Anna Shoemaker 12:45 p.m. - 1:30 p.m. - Jill Andrews 2:00 p.m. - 2:45 p.m. - Stephen Kellogg 3:15 p.m. - 4:00 p.m. - Kacy & Clayton 4:30 p.m. - 5:15 p.m. - Donovan Woods

Millville Kimbro's Pickin' Parlor 10:00 a.m. - 10:30 a.m. - People on the Porch 10:55 a.m. - 11:30 a.m. - Morgan Myles 12:15 p.m. - 12:45 p.m. - Chip Greene 1:30 p.m. - 2:00 p.m. - Cam Pierce Band 2:45 p.m. - 3:15 p.m. - Jackson Bruck and the Dukes of Hume

Americana Music Triangle Experience 11:05 a.m. - 11:35 a.m. - Kevin Griffin, Brandt Wood and Michael Whelan 12:25 p.m. - 12:55 p.m. - Lee Sentell 1:45 p.m. - 2:15 p.m. - Tommy Jackson Dancers 3:10 p.m. - 3:40 p.m. - Jake Leg Stompers 4:15 p.m. - 4:45 p.m. - Tim MontanaSUNDAY, SEPT. 22

Midnight Sun Stage 12:00 p.m. - 12:50 p.m. - Preservation Hall Jazz Band 1:20 p.m. - 2:15 p.m. - Rayland Baxter 2:45 p.m. - 3:45 p.m. - Jenny Lewis 4:15 p.m. - 5:30 p.m. - Nathaniel Rateliff & the Night Sweats 6:05 p.m. - 8:30 p.m. - Foo Fighters

Gold Record Road 10:15 a.m. - 10:45 a.m. - Bishop Gunn 11:05 a.m. - 11:45 a.m. - Adia Victoria 12:20 p.m. - 1:10 p.m. - Devon Gilfillian 1:45 p.m. - 2:45 p.m. - Better Than Ezra 3:15 p.m. - 4:25 p.m. - Lukas Nelson & Promise of the Real 4:55 p.m. - 6:05 p.m. - +LIVE+

Solo Cup Harpeth River 10:35 a.m. - 11: 05 a.m. - J.P. Harris 11:30 a.m. - 12:15 p.m. - Cedric Burnside 12:45 p.m. - 1:35 p.m. - The Dip 2:05 p.m. - 3:00 p.m. - Molly Tuttle 3:30 p.m. - 4:30 p.m. - Justin Townes Earle 5:00 p.m. - 6:05 p.m. - Wynonna & the Big Noise

ASCAP Shady Grove 10:15 a.m. - 11:00 a.m. - Chloe Gendrow 11:30 a.m. - 12:15 p.m. - Shawn James 12:45 p.m. - 1:30 p.m. - Mando Saenz 2:00 p.m. - 2:45 p.m. - Anna Rose 3:15 p.m. - 4:00 p.m. - Vincent Neil Emerson 4:30 p.m. - 5:15 p.m. - Shooter Jennings

Millville Kimbro's Pickin' Parlor 10:00 a.m. - 10:30 a.m. - Buffalo Gospel 11:00 a.m. - 11:30 a.m. - Raelyn Nelson Band 12:15 p.m. - 12:45 p.m. - Emma Hern 1:30 p.m. - 2:00 p.m. - L.A. Edwards 2:45 p.m. - 3:15 p.m. - Jake Burman & Co.

Americana Music Triangle Experience 11:00 a.m. - 11:30 a.m. - Fairfield Four: Gospel Brunch 12:15 p.m. - 12:45 p.m. - Dr. Carroll Van West 1:35 p.m. - 2:05 p.m. - Cedric Burnside 3:00 p.m. - 3:30 p.m. - Tommy Jackson Dancers 4:15 p.m. - 4:45 p.m. - Preservation Hall Jazz Band


© 2018 by Grubs and Grooves. Proudly created with Wix.com

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Pinterest - White Circle
  • Instagram - White Circle